Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

середа, 5 квітня 2017 р.

Моє захоплення

ДЗЮДО
Дзюдо (яп. 柔道дзю — «м'який»/«витончений», до: — «шлях») — філософія, спорт і військове/бойове мистецтво, що народилися в Японії і стали популярними у всьому світі. Основою дзюдо послужило дзюдзюцу, основні правила і принципи тренувань і проведення змагань були сформульовані Кано Дзігоро. Датою народження вважається день створення Кано першої школи дзюдо в 1882. У основі дзюдо лежать два основні філософські принципи:
  • взаємна допомога і розуміння для досягнення більшого прогресу;
  • якнайкраще використання тіла і духу.
Три головні елементи дзюдо стилю кодокан складають: катарандорі (рандорі - «довільні захоплення»), сіай (сіай - «змагання»).



Дзюдо як спорт

Дзюдо є олімпійським видом спорту з Олімпіади 1964, яка проходила в Токіо. З 1988 в прогаму Олімпійських ігор включено також жіноче дзюдо. На Сеульській олімпіаді жіноче дзюдо було показовим видом, а в офіційну програму увійшло лише через чотири роки. Організацією міжнародних змагань із дзюдо опікується Міжнародна федерація дзюдо.
Сутички дзюдоїстів (дзюдока) проходять на квадратному килимі (татамі) розміром 8 на 8 або 10 на 10 метрів.


Вагові категорії

Станом на 2010 рік у дзюдо є сім вагових категорій:
Чоловіки
До 60 кг60–66 кг66–73 кг73–81 кг81–90 кг90–100 кгПонад 100 кг
Жінки
До 48 кг48–52 кг52–57 кг57–63 кг63–70 кг70–78 кгПонад 78 кг


Правила

Традиційні правила дзюдо продумані таким чином, щоб забезпечити гідний етикет і запобігти травмам. Деякі сучасні нововведення мотивомані бажанням зробити спорт цікавішим для глядачів.
Дзодока може бути покараний за пасивність впродовж сутички або за використання заборонених прийомів. Сутичка може бути припинена, якщо супротивники вийшли за межі татамі. Якщо рефері на татамі та судді повинні щось обговорити впродовж боротьби лежачи, рефері подає команду соно-мана (як є), і обидва дзоюдока повинні зупинитися в тому положенні, в якому перебувають. Завершивши обговорення, суддя подає команду йосі, і сутичка продовжується.
Усі оцінки та покарання присуджуються рефері на татамі. Судді можуть прийняти рішення змінити оцінку чи покарання.


Нарахування очок

Рефері підіймає руку, щоб сигналізувати перемогу іппон
Мета сутички в дзюдо — кинути супротивника на татамі на спину; притиснути його до татамі спиною вниз; або змусити його визнати свою поразку внаслідок задушення або больового прийому. Будь-яка з цих дій оцінюється оцінкою іппон (一本), що означає негайну перемогу.
У дзюдо існує три ступені оцінки: іппонваза-арі та юко. Іппон, що буквально означає одне очко, приносить перемогу. Іппон присуджується за (а) кидок, при якому супротивник падає на спину, проведенний технічно правильно й із силою; (b) за утримання супротивника на татамі протягом певного часу (двадцять п'ять секунд); (c) коли супротивник визнає поразку, внаслідок проведення больового прийому. Ваза-арі присуджується при кидку, недостатньому за силою й контролем, щоб його можна було оцінити як іппон, та за утримання понад двадцять секунд. Ваза-арі - половина перемоги. Два ваза-арі дають разом одне очко, необхідне для перемоги.
Юко - найнижчий ступінь оцінки й враховується тільки при нічиї. Накопиченням юко неможливо перемогти одне ваза-арі, але ваза-арі та юко перемагають ваза-арі без юко. Юко дають за п'ятнадцятисекундне утримання. Юко можна також отримати за кидок, недостатній за якістю для отримання оцінок ваза-арі або іппон. Так звані «вмілі повалення» дозволені, але очок не приносять. Раніше вони давали четверту оцінку, що називалася кока, але у 2009 її відмінили. Кока була ще слабшою оцінкою, ніж юко. Як і юко, кока використовувалася лише у випадку нічиєї - тоді коли обидва супротивники мали однакову кількість ваза-арі та юко. Одна оцінка юко перемагала будь-яку кількість оцінок кока.
Якщо в кінці сутички результати супротивників однакові, результат визначається правилом золотої оцінки. Призначається додатковий час, в якому сутичка продовжується доти, доки один із дзюдока не проведе технічну дію, що заслуговує на оцінку. Якщо в додатковий час переможець все ще не визначений, його визначає хантей - більшість при голосуванні суддів: одного судді на татамі та двох кутових суддів.


Показ рахунку

Табло в дзюдо показує число ваза-арі та юко для кожного дзюдока. Раніше показувалися також оцінки кока. Доволі часто іппон не показується на табло, бо з його присудженням сутичка негайно припиняється. Деякі комп'ютеризовані табло на коротку мить сигналізують, що один із дзюдока отримав іппон.
Зазвичай табло показують також число покарань для кожного із дзюдока, іноді, також, число разів, коли супротивникам надавалася медична допомога. Кожен із дзюдока може отримати медичну допомогу двічі за сутичку. Здебільшого це відбувається при невеликих кровотечах.
Крім того на табло висвітлюється час сутички.


Покарання

Перше покарання - попередження. Воно відображається на табло. Друге покарання означає надання оцінки юко для супротивника. Третє покарання приносить супротивнику ваза-арі. Четверте покарання називається хансоку маке - це іппон для супротивника. При хансоку маке сутичка негайно припиняється.
Хансоку маке може бути надане зразу ж при серйозних порушеннях правил. У цьому випадку дзюдока, що отримав хансоку маке дискваліфікують на весь турнір.


Зміни в правилах

Правила дзюдо постійно змінюються, здебільшого для забезпечення безпеки спортсменів. Різні правила можуть застосовуватися для різних вікових категорій дзюдока, в залежності від їхнього досвіду й рівня майстерності. У різних країнах, клубах та на різних змаганнях правила можуть дещо відрізнятися, наприклад, на Олімпіадах, міжнародних змаганнях і національних змаганнях.


Дзюдо в Україні

Справами дзюдо в Україні опікується Українська федерація дзюдо. Українські спортсмени мають непогані успіхи в міжнародних змаганнях. Киянин Сергій Новіков був чемпіоном Монреальської олімпіади. Призерами олімпіад ставали Роман Гонтюк (срібло в Афінах, бронза в Пекіні), Руслан Машуренко (бронзові медалі в Сіднеї). У 2009 Георгій Зантарая став першим в історії українським чемпіоном світу. На тому ж чемпіонаті світу Марина Прищепа здобула срібну медаль.

Матеріал з цього сайту:

http://osvita24.com.ua/page/judo

Немає коментарів:

Дописати коментар